Dátum: 2024 április 29. (hétfő) | Péter

Arany és ezüstérmet szereztek vívóink Egerben!

Nagyszerű  eredményekkel zárult az egri kerekesszékes vívó Világ-kupa verseny első napja. A kétszeres paralimpiai ezüstérmes Osváth Richárd imponáló vívással nyerte meg a szezon első rangos nemzetközi versenyét. Hasonlóan remek teljesítményt nyújtott a kardban Európa-bajnoki ezüstérmes Veres Amarilla, aki “gyengébbik” számában, a párbajtőrben győzött, és Krajnyák Zsuzsa, akinél makacs hátizomsérülése ellenére csak honfitársa bizonyult jobbnak az elődöntőben. A verseny szombaton folytatódik a női tőr és férfi párbajtőr versenyszámokkal.

Így örült a sikerének Veres Amarilla.

Az egri versenyen vezette először a magyar csapatot athéni olimpiai ezüstérmes kardozónk, Nemcsik Zsolt, akit nemrégiben neveztek ki a kerekesszékes vívóválogatott szövetségi kapitányának. A korábbi első ember, Szekeres Pál természetesen továbbra is segíti a mieinket, ugyanakkor őt a Nemzetközi Kerekesszékes Bizottság elnökének választották, és a két pozíció összeférhetetlen.

Gratulálunk a kinevezetteknek, no meg a versenyzőknek és mestereiknek, a verseny szombaton és vasárnap folytatódik.

Eredmények. Kerekesszékes Világkupa-verseny, Kaposvári Zsolt emlékverseny, Eger.

Férfi tőr egyéni A kategória, 28 induló. Végeredmény: 1. Osváth Richárd (edző: Beliczay Sándor), 2. Lambertini (olasz), 3. Demcsuk (ukrán) és Fegyajev (orosz). A döntőben: Osváth-Lambertini 15:11.

Osváth Ricsinek Sákovicsné Dömölky Lídia, olimpiai bajnok tőrözőnk adta át az aranyérmet.

Férfi tőr egyéni, B kategória, 18 induló. Végeredmény: 1. Dacko (ukrán), 2. Kamalov (orosz), 3. Gaworski (lengyel) és Kamacin (orosz).

Női párbajtőr egyéni A kategória, 18 induló. Végeredmény: 1. Veres Amarilla (edző: Pákey Béla),  2. Breus (ukrán), 3. Krajnyák Zsuzsa (edző: Feczer Viktor) és Jefimova (orosz), …16. Fóris Erika. A döntőben: Veres-Breus 15:10.

Veres Amarilla és Krajnyák Zsuzsa a női párbajtőrverseny eredményhirdetésénél.

Női párbajtőr egyéni B kategória, 17 induló. Végeredmény: 1. Poznyak (ukrán), 2. Sakurai (japán), 3. Fiaklystava (fehérorosz) és Makrytskaya (fehérorosz).

A vívó Világkupa második napján megszületetett a sorozat harmadik magyar aranyérme, a női tőrözők A kategóriás versenyében Hajmási Éva győzött, míg Krajnyák Zsuzsa ezüstérmes lett. Ezzel a vasárnapi zárónap előtt három aranyéremnél jár a magyar küldöttség.

A kerekesszékes férfi párbajtőrözők szokás szerint legnépesebb mezőnyében, sajnos, nem sok babér termett a magyar vívóknak, a legjobb helyezést Gergely István érte el, a B kategória 9. helyével. Annál jobban sikerült a női tőrözők A kategóriás versenye, ahol magyar párharc döntött az aranyérem sorsáról, méghozzá az egész nap nagyszerűen vívó Hajmási Éva javára, aki először tudta legyőzni csapattársát, Krajnyák Zsuzsát. Ezzel a magyar küldöttség két nap után 3 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzéremnél tart, vasárnap következnek a kard egyéni számok, valamint a férfi párbajtőr és a női tőr csapatversenyek.

Eredmények. Kerekesszékes Világkupa, Kaposvári Zsolt emlékverseny, Eger.

Férfi párbajtőr egyéni, A kategória, 38 induló. Végeredmény: 1. Saburov (orosz), 2. Mahula (ukrán), 3. Gilliver (brit) és Schmidt (német), …14. Mató Gyula, …21. Göttlinger Dániel, …34. Szatmári Róbert, 35. Sáfrán Sándor, …37. Somogyvári Imre.

Férfi párbajtőr egyéni, B kategória, 23 induló. Végeredmény: 1. Pranevych (fehérorosz), 2. Coutya (brit), 3. Sinkevich (fehérorosz) és Surajewski (lengyel), …9. Gergely István, …12. Tarjányi István, …20. Kuizs Zoltán, 21. Süle József, 22. Szarvas Zsolt.

Női tőr egyéni, A kategória, 18 induló. Végeredmény: 1. Hajmási Éva (edző: Beliczay Sándor), 2. Krajnyák Zsuzsa (edző: Feczer Viktor), 3. Mogos (olasz) és Morkvics (ukrán), …16. Fóris Erika. A döntőben: Hajmási-Krajnyák 15:10.

Női tőr egyéni, B kategória, 17 induló. Végeredmény: 1. Vio (olasz), 2. Poznyak (ukrán), 3. Csung (hongkongi) és Kecsuriani (grúz), …9. Dani Gyöngyi.

Az egri kerekesszékes vívó Világkupa utolsó napjára is jutott a magyar érmekből. Ezúttal kardban Veres Amarilla lett második, míg Osváth Richárd hamadik, a női tőrcsapat pedig második helyen végzett. A magyar küldöttség így szép teljesítménnyel 3 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzéremmel zárta a hétvégét, amely remek szezonkezdetnek számít,

A VK zárónapján 3 újabb érem és néhány értékes helyezés született a kerekesszékes vívó Világkupán Egerben, a tragikusan korán elhunyt kiváló versenybíró emlékére rendezett Kaposvári Zsolt emlékversenyen. A kard egyéni számokban klasszis versenyzőink, Veres Amarilla és Osváth Richárd pénteken (párbajtőrben, illetve tőrben) aratott győzelme után most ezüst-, illetve bronzérmet nyertek. Szép eredmény Tarjányi István B kategóriában elért 6. helyezése és hajszálon múlott a női tőrt szombaton megnyerő éremszerzése, aki így szintén 6. helyen zárt.

A csapatok versenyében ezúttal férfi párbajtőr és női tőr számokat rendeztek. A Mató Gyula, Göttlinger Dániel, Tarjányi István, Gergely István összeállítású válogatott a toronymagas esélyes orosz válogatottól elszenvedett vereség után két szép győzelemmel szerezte meg az 5. helyet. Női tőrcsapatunk, Krajnyák Zsuzsa, Hajmási Éva, Dani Gyöngyi és Fóris Erika könnyedén jutott el a döntőig, ahol nagy küzdelemben kapott ki az olasz válogatottól. A magyar küldöttség így nagyszerű teljesítménnyel 3 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzéremmel zárta a  hosszú hétvégét, amely remek szezonkezdetnek számít. Folytatás egy hónap múlva, az olaszországi Pisa-ban.

Eredmények. Kerekesszékes vívó Világkupa, Kaposvári Zsolt emlékverseny, Eger.

Férfi kard egyéni, A kategória, 24 induló. Végeredmény: 1. Demcsuk (ukrán), 2. Dronov (orosz), 3. Osváth Richárd (edző: Erdei Péter) és Saburov (orosz), …18. Zsolnay Sándor, …23. Göttlinger Dániel, 24. Sáfrán Sándor.

Férfi kard egyéni, B kategória, 15 induló. Végeredmény: 1. Sarri (olasz), 2. Castro (lengyel), 3. Kamalov (orosz) és Kurzin (orosz), …6. Tarjányi István.

Női kardban Veres Amarilla Schmitt Pál korábbi köztársasági elnöktől, kétszeres olimpiai bajnoktól vehette át az érmét.

Női kard egyéni, A kategória, 16 induló. Végeredmény: 1. Breus (ukrán), 2. Veres Amarilla (edző: Pákey Béla), 3. Morkvics (ukrán) és Tibiasvili (grúz), …6. Hajmási Éva, …15. Mező Boglárka. A döntőben: Breus-Veres 15:13.

Női kard egyéni, B kategória, 10 induló. Végeredmény: 1. Hareza (lengyel), 2. Pacek (lengyel), 3. Doloh (ukrán) és Jeszina (ukrán).

Férfi párbajtőrcsapat, 8 induló. Végeredmény: 1. Oroszország, 2. Olaszország, 3. Lengyelország, …5. Magyarország (Gergely István, Göttlinger Dániel, Mató Gyula, Tarjányi István).

Női tőrcsapat, 6 induló. Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Magyarország (Dani Gyöngyi, Fóris Erika, Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsa), 3. Hongkong. A döntőben: Olaszország-Magyarország 45:42.

(forrás: hunfencing.hu)